а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конзерванс

мн. конзерванси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 34919
Хемиска материја или препарат што им се додава на прехранбените производи при конзервирање за да се зачуваат од расипување.
Англиски: preservative
Употреба: Хемија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК