а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конечен

конечниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 2451
1. Што е последен, што доаѓа по сѐ што претходело.
Англиски: final Албански: përfundimtar
Примери:
Конечно решение.
Конечен резултат.
2. Што има крај.
Англиски: limited Албански: i kufizuar
Изведенки
1. конечно прил.
Најпосле, на крај.
Пример: Конечно си замина.
2. конечност ж.
3. конечно мод.
Пример: Конечно, морав да кажам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК