а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конектор

мн. конектори
Вид збор: Именка, машки род
Направа со која се поврзува нешто, еден апарат со друг, апарат со систем за напојување и сл.
Англиски: connector Албански: konektor, lidhës
Употреба: Информатика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи