а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конектив

мн. конективи
Вид збор: Именка, машки род
Дел од ткивото во животински или растителен организам што спојува одредени делови.
Англиски: connective
Употреба: Биологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи