а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кондура

мн. кондури
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7655
чевел
Англиски: shoe Турски: kundura
Употреба: Разговорно
Изведенки
1. кондурка ж.
мн. кондурки
дем.
2. кондурче ср.
мн. кондурчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК