а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кондуктер

мн. кондуктери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10441
Службеник во железнички или автобуски превоз што проверува или издава билети и внимава на редот.
Англиски: conductor
Употреба: Транспорт
Примери:
Кондуктерот даде знак за поаѓање.
Изведенки
1. кондуктерка ж.
мн. кондуктерки
2. кондуктерски прид.
кондуктерскиот
Пример: Кондуктерска торба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК