а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кондиција

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. услов
Англиски: condition Албански: kondicion, kusht
2. Општа психофизичка состојба на организмот, способност да издржи поголеми напори.
Англиски: condition Албански: kondicion
Употреба: Медицина
Изведенки
кондициски прид.
кондицискиот
Пример: кондициски вежби
FlexiMac
 менување на македонски глаголи