а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кондиционал

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Условен глаголски начин кој го покажува условот за вршење на глаголското дејство на главната реченица.
Англиски: conditional
Употреба: Граматика
Примери:
Ако не врне, ќе дојдам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи