а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кондензација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 43053
1. згуснување, збивање
Англиски: condensation Албански: kondensim
Примери:
Кондензација на исказот.
2. Претворање на пареата и на гасовите во течност.
Англиски: condensation Албански: kondensim
Употреба: Физика