а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кондар

мн. кондари
Вид збор: Именка, машки род
Долг стап што на едниот крај завршува во форма на чатал.
Примери:
Се црвенееја јаболката закачени на кондари.