а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конгрегација

мн. конгрегации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 31100
1. Здружение на црковни општини на католичката црква.
Англиски: congregation Албански: kongregacion
Употреба: Црковен термин
2. верско здружение
Англиски: congregation Албански: kongregacion, asociacion fetar
Употреба: Религија