а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конвој

мн. конвои
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23994
1. Вооружена придружба при транспорт на луѓе, пари, предмети.
Англиски: convoy Албански: konvoj
Употреба: Воен термин
Примери:
Конвојот со затвореници замина.
2. Привремено спојување бродови, транспортни средства и други единици што се движат под заштита.
Англиски: convoy Албански: konvoj
Употреба: Транспорт
Примери:
Направија конвој околу бродот.
3. Воени бродови и авиони што придружуваат транспортни и трговски бродови заради заштита.
Англиски: convoy Албански: konvoj
Употреба: Воен термин
4. Група возила што се движат заедно.
Англиски: convoy Албански: konvoj
Употреба: Транспорт