а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конвертибилен

конвертибилни
Вид збор: Придавка
Ранг: 35184
1. Што може да се замени.
Англиски: convertible Албански: konvertibil
2. За валута - што може, што е прифатена да се менува за злато или за други валути.
Англиски: convertible Албански: konvertibil
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК