а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конверзија

мн. конверзии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13013
1. Замена на едно нешто со друго.
Англиски: conversion Албански: konvertim, shëndërrim
2. Во банкарството - замена на една валута со друга.
Англиски: conversion Албански: konvertim
Употреба: Економија
Примери:
Конверзија на марката во евра.
3. Промена на условите на стар заем или замена со друг (под нови услови).
Англиски: conversion Албански: konvertim
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК