а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конверзација

мн. конверзации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12885
1. разговор, општење
Англиски: conversation Албански: konverzacion, bisedim
Употреба: Ретко
2. Разговор на туѓ јазик (при учење), усна вежба.
Англиски: conversation Албански: konverzacion
Употреба: Образование
Примери:
Наставникот започна конверзација со учениците.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК