а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конвергира

конвергираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Се приближува, се здружува во една точка, се стреми кон исто.
Англиски: converge
Примери:
Мотивите конвергираат со глобалните поетски идеи.
Изведенки
конвергирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи