а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конвенционален

конвенционални
Вид збор: Придавка
Ранг: 9140
1. Што се засновува врз конвенција.
Англиски: conventional
Примери:
конвенционален акт
конвенционално оружје
2. Што не излегува од вообичаените правила и форми, што не дозволува поголема слобода; студено учтив.
Англиски: conventional
Примери:
конвенционален разговор
конвенционално однесување
Изведенки
1. конвенционално прил.
2. конвенционалност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК