а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конвенира

конвенираат; конвенирајќи
Вид збор: Глагол, несвршен
Соодветствува, е по волја, е погодно, одговара.
Англиски: suit
Примери:
Овој живот им конвенира на мнозина.
Му конвенира цената.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК