а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конвексен

конвексниот
Вид збор: Придавка
Што е испупчен.
Англиски: convex
Примери:
Конвексно огледало.
Изведенки
конвексност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи