а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коначиште

мн. коначишта
Вид збор: Именка, среден род
1. конак
Англиски: accommodation Албански: konak, bujtore
Примери:
Работниците вјасаа кон своите коначишта.
2. конак
Албански: konak, bujtore
Употреба: Аугментатив , Пејоратив
Примери:
Зјае коначиштето во неред.