а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конак

мн. конаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3311
1. Седиште на управата во турско време.
Примери:
Му судеа во конакот.
2. голема, убава куќа
Англиски: villa Турски: konak Албански: vilë
Употреба: Архаизам , Архитектура и градба , Историја
Примери:
Го здогледа конакот на бегот.
3. место за ноќевање и одмор
Англиски: accommodation Албански: konak, bujtinë
Употреба: Туризам
Примери:
Преспав во манастирските конаци.
4. Со предлогот на, место каде што некој преноќева.
Англиски: accommodation Албански: han, konak
Употреба: Историја
Примери:
На конак беа кај чорбаџијата.
Изведенки
коначки прид.
коначкиот
Што се однесува на конак.
Пример: коначки дворје
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК