а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конакчија

мн. конакчии
Вид збор: Именка, машки род
Туѓо лице што ќе намине на конак.
Употреба: Архаизам
Примери:
Нема трага од конакчиите што се сменувале тука.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи