а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комшика

мн. комшики
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18009
сосетка
Англиски: neighbour
Употреба: Разговорно
Примери:
Кај комшиката сум на кафе.
Изведенки
комшивка ж.
мн. комшивки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК