а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комфор

(едн.) комфорот
Вид збор: Именка, машки род
Севкупност од удопства за работа, живеење, одмор.
Англиски: comfort Француски: confort
Примери:
Прифатилиштата не го заменуваат домашниот комфор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи