а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комфорен

комфорниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 21164
Што овозможува комфор.
Англиски: comfortable
Примери:
комфорен хотел
комфорна куќа
Изведенки
1. комфорно прил.
Живее комфорно.
2. комфорност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК