а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комуњар

мн. комуњари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 43464
погрдно за комунист
Англиски: commie
Употреба: Политика , Разговорно
Примери:
Зборот комуњари не го вадат од уста.
Се дозна дека тоа биле комуњариве и разни странски агентури.
Изведенки
комуњарски прид.
комуњарскиот
Пример: комуњарски придобивки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК