а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комуницира

комуницираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Одржува врска со некого.
Англиски: communicate
Примери:
Комуницирале на таен јазик.
Изведенки
комуницирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи