а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комунист

мн. комунисти
Вид збор: Именка, машки род
Приврзаник на идејата за воспоставување комунистичко општествено уредување; член на комунистичка партија.
Англиски: communist
Употреба: Политика
Изведенки
комунистка ж.
мн. комунистки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи