а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комунистички

комунистичкиот
Вид збор: Придавка
Што е во врска со комунист или комунизмот.
Англиски: communistic
Употреба: Политика
Примери:
Комунистички манифест
комунистичка партија
комунистичка власт
FlexiMac
 менување на македонски глаголи