а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комуниколог

мн. комуниколози
Вид збор: Именка, машки род
Лице што професионално се бави со комуникологија.
Англиски: communicologist
Примери:
новинари, историчари или комуниколози
Дел од комуниколозите ја осудуваат, како што велат, брзоплетоста на медиумите во потрага по сензација.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи