а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комуникација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Сообраќајна врска (пат, железница).
Англиски: communication Албански: komunikim
Употреба: Транспорт
2. Размена на информации.
Англиски: communication Албански: komunikim
Примери:
Писмена комуникација.
Официјална комуникација.
3. Пренесување информации, комуницирање.
Англиски: communication Албански: komunikim
Изведенки
комуникациски прид.
комуникацискиот
Пример: комуникациски систем, комуникациски код
FlexiMac
 менување на македонски глаголи