а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комуникативен

комуникативниот
Вид збор: Придавка
1. Што служи за комуникација, што се однесува на комуникација.
Англиски: communicative
Примери:
Комуникативна функција на јазикот.
Комуникативни средства.
2. Што лесно воспоставува врски, контакти cо другите.
Англиски: communicative
Примери:
Комуникативен човек.
Комуникативно девојче.
Изведенки
комуникативност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи