а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комунизам

(едн.) комунизмот
Вид збор: Именка, машки род
1. Според марксистите - општествено уредување што се карактеризира cо одумирање на класите, со општествена сопственост на средствата за производство, во кое нема експлоатација на човек од човек и во кое се дава секому според потребите.
Англиски: communism Албански: komunizëm
Употреба: Филозофија
2. Државен систем под власта на комунистичка партија.
Англиски: communism Албански: komunizëm
Употреба: Политика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи