а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комунар

мн. комунари
Вид збор: Именка, машки род
1. Учесник во Париската комуна.
Албански: pjestar komune
Употреба: Историја
2. Лице што учествува во организирање, управување со административно-територијална единица, комуна.
Албански: komunar
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК