а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комуналии

Вид збор: Именка, множина
Системи, средства и дејности од општ интерес за одвивање нормален живот во градот, во општината (водовод, канализација, чистота, превоз).
Примери:
неплатени комуналии
FlexiMac
 менување на македонски глаголи