а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комуналец

мн. комуналци
Вид збор: Именка, машки род
Лице што работи во комунално претпријатие, што се занимава со комунални работи (водовод, канализација, чистота, превоз).
Примери:
Есенското напластување на лисјата кои паѓаат од дрвјата, им го зголеми обемот на работа на комуналците.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи