а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комунален

комуналниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува, што и припаѓа на комуна.
Англиски: communal
Примери:
Комунални услуги.
Комунален систем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи