а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

компјутер

мн. компјутери
Вид збор: Именка, машки род
Електронски уред способен да обработува податоци и да извршува различни задачи многу точно; електронски сметач.
Англиски: computer Албански: kompjuter
Употреба: Информатика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи