а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

компјутерски

компјутерскиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на компјутер, што се прави со компјутер.
Албански: kompjuteri, kompjuterike
Употреба: Информатика
Примери:
компјутерска игра
компјутерска анализа
FlexiMac
 менување на македонски глаголи