а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

компјутеризација

(едн.) компјутеризацијата
Вид збор: Именка, женски род
1. Воведување компјутерска обработка на податоците во разни дејности.
Англиски: computerization Албански: kompjuterizim
Употреба: Информатика
Примери:
Ова е век на компјутеризација.
2. Опремување фирми, установи, школи со компјутерска техника.
Англиски: computerization Албански: kompjuterizim
Употреба: Информатика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи