а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

компромитира

компромитираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Направи, прави да се изгуби доверба во некого, да се создаде неповолно миcлење.
Англиски: compromise Албански: komprometohet
2. (се компромитира) Изгуби, губи углед, реноме, се осрамоти, се срамоти.
Англиски: compromise Албански: kompromentoj
Изведенки
компромитирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи