а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

компромитација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Уривање на угледот на некого, предизвикување на неповолно миcлење.
Англиски: compromise Албански: kompromitim
2. Состојба на тој што е компромитиран.
Албански: kompromitim
FlexiMac
 менување на македонски глаголи