а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

компромис

мн. компромиси
Вид збор: Именка, машки род
Спогодба меѓу две или неколку страни, постигната со заемни отстапки.
Англиски: compromise Албански: kompromis
Примери:
Постигна компромис.
Предлог за компромис.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи