а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

компромисен

компромисниот
Вид збор: Придавка
Што е постигнат со компромис.
Примери:
компромисен договор, компромисно решение
Изведенки
компромисно прил.
Пример: Спорот беше компромисно разрешен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи