а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

компрес

мн. компреси
Вид збор: Именка, машки род
Газа или парче платно обично натопено во вода или во некој медицински раствор што се става на заболено место од телото заради лекување.
Англиски: compress
Употреба: Медицина
Примери:
Става компреси на челото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи