а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

компресор

мн. компресори
Вид збор: Именка, машки род
1. Машина, уред за згуснување на воздух, гас, пареа.
Англиски: compressor
Употреба: Технологија
2. Пневматски чекан со длето што се употребува за дупчење бетон и сл.
Англиски: compressor
Употреба: Технологија
Примери:
Го чув звукот на компресорот и експлозијата на динамитот.
3. Направа за стискање на крвните садови.
Англиски: compressor
Употреба: Медицина
Изведенки
компресорски прид.
компресорска
Пример: компресорска станица
FlexiMac
 менување на македонски глаголи