а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

компресија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Намалување на обемот (на пареа, воздух, гас) заради зголемување на притисокот.
Англиски: compression Албански: kompresion, shtypje
Употреба: Физика
2. збиеност, притисок
Англиски: compression Албански: shtypje, kompresion
Примери:
степен на компресија
голема компресија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК