а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

компот

мн. компоти
Вид збор: Именка, машки род
Овошје варено со вода и шеќер.
Англиски: stewed fruit Француски: compote Албански: kompostë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Компот од суви сливи.
Компот од вишни.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи