а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

компост

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ѓубре, гној што настанува со мешање на земја со изгниени отпадоци од растително или животинско потекло; вештачки направено органско ѓубре.
Англиски: compost
Употреба: Земјоделство
FlexiMac
 менување на македонски глаголи