а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

компонира

компонираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Создаде, создава музичко дело; напише, пишува композиција.
Англиски: compose Албански: komponoj
Примери:
Компониравме нов марш.
Компонираат музика врз негови текстови.
2. Состави, составува, спои, спојува делови и елементи во целина.
Англиски: combine Албански: kombinoj, ndërthur
Примери:
Авторот внимавал кога ја компонирал книгата.
Начинот на компонирањето на сликите е авангарден.
Изведенки
компонирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи